Kültür Dershaneleri,Kültür Dersanesi
Kültür Dershanesi Ödülleri
Kültür Dershanesi Logo Üye Girişi Online Kayıt Kültür ÖSS İletişim İK Kültür Dersanesi SBS
Hakkımızda Kültür dershanesi Şubesi Şubeler Rehberlik Tercih Rehberi Sınav Sistemi Frekans Soru Çözümleri
TEOG – Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı itibariyle ortaöğretimden liselere geçişte yeni bir sistem uygulamaya girdi. Bu yeni sistemin tüm ayrıntıları kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde sizler için hazırlandı.


6 Ders 6’şar Sınav!

Öğrencilerimiz 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı itibariyle geçen yıllardan farklı olarak 5 ders yerine 6 dersten sorumlu olacaklar. Öğrencilerimiz bu yıl 8. sınıfta 6 dersin Ortak Sınavlarına (1. Dönem 6 adet, 2. Dönem 6 adet toplamda 12 adet) girecekler. Kültür Dersanesi olarak ortak sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerimize 6 dersten oluşan sınavlar yaparak öğrencilerimizin yeni sistemle intibakını en iyi şekilde sağlamaktayız.


Peki Nedir Bu 6 Temel Ders ?

Türkçe -20 Soru
Matematik -20 Soru
Fen ve Teknoloji – 20 Soru
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük – 20 Soru
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi – 20 Soru
Yabancı Dil – 20 Soru

 - Bir dersin sınav süresi 40 dakikadır.


Sınav Takvimi

    ORTAK SINAVLAR YUGULAMALA TAKVİMİ

 Sınıf  Dönem  Sınav Tarihleri  Mazeret Sınav Tarihleri  Sınav Sonuçlarının İlanı
 8.Sınıf  I.Dönem 28-29 Kasım 2013  14-15 Aralık 2013  Ocak 2014
 8.Sınıf  II.Dönem 28-29 Nisan 2014  10-11 Mayıs 2014 Haziran  2014
 

Sınavlar Kasım ve Nisan aylarındadır. İlk Ortak Sınavlar Kasımın 28-29’unda yapılmıştır. Kültür Dersanesi tüm sınıf öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortak Sınav sistemine göre, yeni sınava endeksli ölçme ve değerlendirme sistemiyle değerlendirilmektedirler. Her dersten alınan puanlar 100 üzerinden hesaplandığı gibi, ayrıca 700 üzerinden tüm derslerin ağırlıklı ortalamalarını da görebilmektedirler. Böylece öğrencilerimiz dersin kendine özgü başarısını takip edebildiği gibi genel ortalamasını da görebilmektedir.


Sınavlar Artık Öğrencinin Kendi Okulunda!

Bu yıl ilk defa uygulanan TEOG’da( Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) öğrenciler sınavlara kendi okullarında giriyorlar. Sınavlara o okulun öğretmeni olmayan gözetmen öğretmenler gözetmen olarak katılmaktadır. Gözetmen sayısının 2 adet olması sınavın sağlıklı bir şekilde geçirilmesinde önemli bir faktördür. Sınav günü okullar tatil edilmektedir.


Ağırlıklandırılmış Yıl Sonu Puanı:
(((Sınav Puanı x Ders Katsayısı /18 (6 dersin kat sayı toplamı)/100)x700)


Yerleştirme Nasıl Olacak ?
Öğrencinin 6,7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının %30’u ile 8 sınıfta merkezi olarak yapılan sınavların %70’inin toplamı, öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde kullanılacak olan puanı belirleyecektir. Okul derslerine de destek amaçlı eğitim anlayışını sürdüren Kültür Dersanesi, öğrencilerin 6,7 ve 8. sınıf okul başarılarını da önemsemekte ve bu konuda eğitim vermektedir. 4 ve 5. sınıflarımızda da, sınav sistemine ve okula hazırlık amaçlı eğitim ve sınav takvimi akıllı tahtalarımızdan öğrencilerimize aktarılmaktadır.